خانه / خبر / ادای دین جامعه دانشگاهی به نخستین شهید مدافع سلامت/ شهیده خانعلی‌زاده چه آرزویی داشت؟

ادای دین جامعه دانشگاهی به نخستین شهید مدافع سلامت/ شهیده خانعلی‌زاده چه آرزویی داشت؟

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن قرار است با اخذ مجوزهای لازم گواهینامه یا مدرک افتخاری استادی رشته پرستاری را برای پرستار فداکار و فارغ‌التحصیل این دانشگاه به‌عنوان نخستین شهید مدافع سلامت کادر درمانی کشور صادر و از خانواده این شهیده تجلیل کند.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، نرجس خانعلی‌زاده پرستار جوان بخش اورژانس بیمارستان میلاد لاهیجان، ششم اسفند ۹۸ در سن ۲۵ سالگی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت و نخستین شهید مدافع سلامت در کادر درمانی کشور لقب گرفت.

چندی بعد اورژانس بیمارستان میلاد شهر لاهیجان که محل خدمت نرجس خانعلی‌زاده بود به نام این شهید مدافع سلامت نامگذاری شد.

این شهید مدافع سلامت فارغ‌التحصیل رشته پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن بود و به همین دلیل سیمین عرب یکی از مدرّسان رشته پرستاری و عضو هیئت علمی گروه پرستاری این دانشگاه از تلاش‌ها برای تجلیل از این پرستار نمونه خبر می‌دهد.

سیمین عرب در این باره به آنا می‌گوید: «خانم خانعلی‌زاده دانشجوی پرستاری واحد تنکابن بود، وقتی فارغ‌التحصیل شد برای گذراندن طرح خود به شهر لاهیجان رفت و آنجا در قسمت اورژانس بیمارستان میلاد مشغول به کار بود که متأسفانه ویروس کرونا شیوع پیدا کرد و نرجس خانعلی‌زاده به‌دلیل ابتلا به کرونا درگذشت و نخستین شهید مدافع سلامت لقب گرفت. در برنامه‌های سالگرد دفاع مقدس یکی از روزها به قدردانی از شهدای مدافع سلامت اختصاص یافته بود. رئیس واحد تنکابن به بنده پیشنهاد کرده بود که در صورت امکان دیداری با خانواده این شهید داشته باشیم که البته مشکلاتی مانند سال تحصیلی جدید و سامانه آموزشیار موجب شد که رئیس دانشگاه نتواند پیگیری کند.»

عضو هیئت علمی گروه پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن ماجرای ارتباط با خانواده نرجس را اینگونه شرح می‌دهد: «با پیشنهاد رئیس دانشگاه جستجو را آغاز کردم و با محل کار شهید تماس گرفتم و شماره مادرش را پیدا کردم. زمانی که مادر نرجس خانعلی‌زاده متوجه شد از استادان دخترش بوده‌ام، خیلی خوشحال شد و به بنده گفت که دخترش چه‌قدر دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن را دوست داشت و مرتباً می‌گفت که دوست دارد روزی به این دانشگاه بازگردد و ادامه تحصیل داده و آنجا بماند و در همین دانشگاه استاد شود.»

عرب بعد از ارتباط با مادر نرجس رؤیای برخی دانشجویان را اینگونه تعبیر می‌کند: «زمانی که اینها را از مادرش شنیدم، متوجه شدم یکی از رؤیاهای دانشجویان این است که بتوانند در همان دانشگاهی که درس خوانده‌اند، تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند، ابتدا فهمیدم که ما چه‌قدر وظایف بزرگ‌تری از همین حد تدریس داریم، یعنی باید دانشگاه را آماده کنیم و به دست این دانشجویان بسپاریم. به‌طور مثال گروهی را برای استادی تربیت کنیم و این رؤیاها را در آنان بپرورانیم که در کشور خودمان بمانند و قدر وطن را بدانند. دوم اینکه با خود گفتم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم که به خانواده این شهید مدافع سلامت که مادرش این‌قدر روحیه خوبی دارد، ادای دین باشد. حتی مادرش موجب شد که انگیزه کار بیشتر در بنده ایجاد شود.»

وی که برای قدردانی از نرجس خانعلی‌زاده به فکر اخذ گواهینامه یا مدرک افتخاری استادی رشته پرستاری برای این پرستار فداکار افتاده است به خبرنگار آنا می‌گوید: «اگر بتوانیم چنین مدرکی را به خانواده‌اش تقدیم کنیم، کار بسیار خوبی است. باید این ارزش‌ها انتشار پیدا کرده و قوّت قلب خانواده‌های این افراد بزرگ شود. باید دانشگاه‌مان را به سهم خودمان قوی کنیم تا فارغ‌التحصیلان دوباره برای تحصیلات تکمیلی به همین‌جا مراجعه کنند.

اختصاص فضای آموزشی در واحد تنکابن به نام شهید مدافع سلامت نرجس خانعلی‌زاده

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن نیز درباره نخستین شهید مدافع سلامت به خبرنگار آنا می‌گوید: «قرار بود در هفته دفاع مقدس از خانواده شهدا تجلیل شود، به همین منظور در جلسه شورای فرهنگی دانشگاه این موضوع را مطرح کردم که از خانواده نرجس خانعلی‌زاده نخستین شهید مدافع سلامت در کشور به نحو شایسته‌ای تجلیل شود، این پرستار که پیش از اسفند ۹۹ در لاهیجان شهید مدافع سلامت شد، فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن بود و قرار شد حتی اگر امکانی وجود دارد، بخشی از فضای آموزش پرستاری دانشگاه به نام این شهید مدافع سلامت اختصاص داده شود که در جلسه شورای فرهنگی مصوب شد.»

حسینعلی مشایخی برهمین اساس ادامه می‌دهد: «در دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن یک دانشجوی بسیجی شهید مدافع حرم هم داریم. خاطرم هست که برای شهید عارف کائد هم تقاضای دانشنامه کرده بودیم. او دانشجوی رشته روان‌شناسی بود که در مکاتباتی که نهایتاً با معاونت فرهنگی دانشجویی انجام شد، دانشنامه‌اش صادر و تقدیم خانواده این شهید شد. حال برای نرجس خانعلی‌زاده نیز باید مکاتباتی را با حوزه معاونت فرهنگی دانشجویی داشته باشیم؛ چراکه وی فارغ‌التحصیل شده بود. به گروه پرستاری این موضوع را اعلام کردم که بررسی کنند چه راهی وجود دارد تا به نحو شایسته‌ای از خانواده وی تجلیل شود. مورد این شهیده به شکلی نبوده است که به‌طور مثال فارغ‌التحصیل نشده باشد یا فرض کنید در دوره کارآموزی بوده و شهید شده باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن به اختصاص فضای فیزیکی به نام این شهید مدافع سلامت نیز اشاره می‌کند و می‌افزاید: «این اتفاق جزء برنامه‌های ماست. قرار است از خانواده شهید (از آنجایی که ساکن لاهیجان هستند) دعوت کرده تا به این دانشگاه بیایند و در مراسمی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از این فضای فرهنگی رونمایی شود.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن در مورد اخذ مدرک افتخاری استادی برای شهید مدافع سلامت نرجس خانعلی‌زاده می‌گوید: «قرار بود همکارانم با بخش فارغ‌التحصیلان و معاونت دانشجویی فرهنگی سازمان مرکزی برای این موضوع هماهنگی کنند و به جمع‌بندی برسند و گزارشی به بنده ارائه دهند و بقیه اقدامات را انجام دهیم. اگر بخواهند شهیده خانعلی‌زاده به‌عنوان مربی پرستاری باشد، می‌توانیم روال اداری‌ را خودمان انجام دهیم.»

البته مشایخی تاکید می‌کند که «هدف اصلی تجلیل از خانواده این شهید است» و بر همین اساس ادامه می‌دهد: «از همان زمان شهادت نرجس خانعلی‌زاده تلاش‌ها برای صدور مدرک افتخاری برای ایشان آغاز و پس از مصوبه شورای فرهنگی، کلیپی هم راجع به این شهید حاوی صحنه‌هایی از مراسم فارغ‌التحصیلی و … به‌منظور معرفی بهتر تهیه شد؛ اما به‌دلیل طولانی‌شدن بحران کرونا کمی به تعویق افتاد.

 

همچنین ببینید

استقبال از آیین درختکاری در دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن

دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن با کاشت چند نهال از آیین درختکاری و گرامیداشت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *